а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тема

мн. теми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 602
1. мрак, темница, темнина
Англиски: darkness Албански: errësi
Употреба: Поетски збор
2. Основна, главна мисла, предмет на расправа, говор, дело.
Англиски: topic Албански: kryesor
Примери:
Ја утна темата.
3. Задача, особено школска писмена задача, наслов на школска задача.
Англиски: subject Албански: detyrë
4. Мотив на музичка композиција.
Англиски: theme Албански: motiv
Употреба: Музика и танц
5. Основа на збор.
Англиски: subject
Употреба: Граматика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК