а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

темелен

темелниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 6058
1. Што се однесува на темел.
Англиски: fundamental
Примери:
темелен камен
2. Што има цврста основа, добро изграден.
Англиски: safe
Употреба: Преносно значење
Примери:
Мора да се изградат темелни принципи за работа.
3. длабок, детален
Англиски: thorough
Примери:
темелно познавање
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК