а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тенденција

мн. тенденции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3235
1. Склоности, стремежи својствени на некого или на нешто; правец во движење или во развиток на нешто.
Англиски: tendency Албански: tendencë
Примери:
Реалистички тенденции во уметноста.
Тенденциите на нашиот ошптествен развиток.
2. Основна идеја, замисла на некакво дело.
Англиски: tendency Албански: tendencë
Примери:
Тенденцијата на овој роман е сосем очигледна: таа е антимакедонска.
3. намера, цел
Англиски: tendency Албански: tendencë, qëllim
Примери:
Тие негови зборови имаа определена тенденција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК