а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тендер

мн. тендери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16234
1. Јавно лицитирање за прибирање понуди.
Англиски: tender Албански: tender
Употреба: Економија
Примери:
Тендер за мали хидроцентрали.
2. Посебен вагон за вода и јаглен, прикачен непосредно за локомотивата.
Англиски: tender Албански: tender
Употреба: Транспорт
Изведенки
тендерски прид.
тендерскиот
Пример: тендерска постапка