а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тензија

мн. тензии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12415
состојба на напнатост
Англиски: tension
Примери:
Дали беше потребно да се предизвика толкава тензија меѓу двете земји?
Изведенки
тензично прил.
Пример: Беше многу тензично.