а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

теократија

(едн.) теократијата
Вид збор: Именка, женски род
Форма на власт, на управување при која политичката власт му припаѓа непосредно на духовништвото.
Англиски: theocracy
Употреба: Политика