а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тепалка

мн. тепалки
Вид збор: Именка, женски род
Алатка за тепање инсекти.
Англиски: fly killer
Примери:
пластична тепалка
(разг.) Дај ми ја тепалката малку, ме изеде мувава.