а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тераса

мн. тераси
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3669
1. Голем балкон, веранда.
Англиски: terrace Албански: tarracë
Употреба: Архитектура и градба
2. Рамен покрив на зграда, кој служи како веранда.
Англиски: terrace Албански: tarracë, verandë
Употреба: Архитектура и градба
3. Хоризонтални рамнини расположени во вид на скала; една од тие рамнини.
Англиски: terrace Албански: brezare
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК