а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

терен

мн. терени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2282
1. почва, земјиште, месност
Англиски: terrain Албански: tokë
Примери:
Кален, сув, планински терен.
2. Определено место, пространство.
Англиски: place Албански: vend
Примери:
Фудбалски, фискултурен терен.
спортски терени
3. Подрачје на дејствување.
Англиски: area Албански: sipërfaqe
Примери:
Поминавме на теренот на првиот партизански одред.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК