а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

територијален

територијални
Вид збор: Придавка
Ранг: 7519
Што се однесува на територија.
Англиски: territorial Албански: teritorial
Употреба: Административен термин , Географија
Примери:
Територијална организација
Изрази
Територијални води - оној дел од отвореното море што се наоѓа под суверената власт на една крајбрежна држава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК