а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

територија

мн. територии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 851
Простор, подрачје, област на една земја со определени граници.
Англиски: territory Албански: territor
Употреба: Административен термин , Географија
Примери:
Територија на град, на држава и сл.