а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

терминал

мн. терминали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16413
1. Зграда за пристигнување и заминување на патници со авион.
Англиски: terminal Албански: terminal
Употреба: Транспорт
Примери:
Авионот слетува на терминал Б.
2. Екран и тастатура за поврзување на корисникот со централниот компјутерски систем.
Англиски: terminal Албански: terminal
Употреба: Информатика
Изведенки
терминален прид.
терминалниот
краен, завршен
Пример: терминална заболеност