а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тесла

мн. тесли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13071
1. алатка во дрводелството
Англиски: adze
Употреба: Разговорно
Примери:
мајсторска тесла
алваџиска тесла
2. мерна единица за магнетна индукција
Англиски: tesla
Употреба: Физика
Изрази
(ирон.) Му сече умот како алваџиска тесла.
(разг.) Не паднал на тесла (на мајстор) да се делка (да се учи).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК