а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

теснина

теснината
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18732
Тесно место.
Англиски: narrow passage Албански: ngushticë
Употреба: Географија
Примери:
(нар. поез) Танко Тоде коњи тера/во темнина, во теснина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК