а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

техничар

мн. техничари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8841
1. Специјалист во областа на техниката.
Англиски: technician Албански: teknik
2. Лице со средно техничко образование; студент по техника.
Албански: teknik
Употреба: Образование
3. Лице со поголема умешност во некаков занает, дисциплина.
Англиски: technician Албански: teknik
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК