а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

течност

мн. течности
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3703
Течно тело; нешто течно.
Англиски: liquid Албански: lëng
Употреба: Физика
Примери:
Дневно да се пие доволно течност.