а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тешител

н. тешители
Вид збор: Именка, машки род
Тој што теши.
Англиски: consoler
Изведенки
тешителка ж.
мн. тешителки