а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

теши

тешат; тешел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3274
1. тешење, смирување
Англиски: console Албански: ngushëlloj
2. (се теши) се смирува
Англиски: console Албански: ngushëllohem, qetësohem
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК