а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тешконосен

тешконосна
Вид збор: Придавка
Тешко да се поднесе.
Англиски: unbearable
Примери:
Знаете ли колку беше тешконосно робувањето на Евреите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК