а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тешкотија

мн. тешкотии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2548
мака, пречка
Англиски: difficulty
Примери:
Многу тешкотии имаме со него.
Прави тешкотии.
Среќава тешкотии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК