а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тивне

тивнат; тивни, тивнете; тивнав, тивнаа; тивнал; (ќе) тивнев, (ќе) тивнеа; (ќе) тивнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23595
стивне, стиши
Англиски: abate
Примери:
Ветрот тивна.