а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тие

Вид збор: Заменка
Ранг: 129
1. (ним, им; нив, ги) Лична заменка за трето лице множина.
Англиски: they
2. Показна заменка за сите три рода во множина.
Англиски: they
Примери:
Тие луѓе, жени, деца.