а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тикварник

мн. тикварници
Вид збор: Именка, машки род
Вид на јадење од тиква со млеко и јајца.
Англиски: pumpkin pie Албански: petë me kungull
Употреба: Гастрономија