а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тикве

Види и: тиква (ж.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 48141
1. Мала тиква.
Англиски: pumpkin Албански: kungull
Употреба: Ботаника , Деминутив
2. Вид зеленчук што се употребува за манџа полнети тиквиња.
Латински: Cucurbita moschata Англиски: zucchini Албански: kungull i njomë
Употреба: Ботаника