а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тиквичка

мн. тиквички
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17926
Мала тиква во облик на краставица која се користи во медитеранската и балканската кујна.
Англиски: zucchini Албански: kungull i njomë, cuçini
Употреба: Гастрономија
Примери:
Полнети тиквички.