а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тикет

мн. тикети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 43247
1. Лоз за учество на спортска прогноза.
Англиски: ticket Албански: tiket, biletë llotarie
Примери:
тикет за лотарија
2. влезна карта
Англиски: ticket Албански: tiket, biletë
Примери:
тикет за фудбалски натпревар