а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тимари

тимарат; тимарам, тимариме; тимарев, тимаревме; тимарел, тимареле; тимарен
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 48203
1. Гледа, чисти, се грижи за коњ и друг добиток.
Англиски: curry
Примери:
Секој ден ги тимари коњите во шталата.
Тимаревме бронзени коњи.
Ниту го тимариш, ниту го пасеш.
2. мазни, разгалува
Англиски: spoil
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Кој го тимареше толку, кој го сакаше повеќе?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК