а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тимар

мн. тимари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37444
1. феудален имот
Англиски: estate Турски: tımar Албански: pronë feudale
Употреба: Архаизам
Примери:
(нар. поез.) Тимари ќе си заложам.
2. тимарење
Турски: tımar Албански: pronë
Употреба: Архаизам
Примери:
(нар. поез.) Што ме на тимар удираш / дал ќе ме меле продадеш.