а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тираж

тиражот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11060
1. Влечење на лотарија, гаснење на лотариски или други вредносни хартии.
Англиски: draw Албански: short
2. Количество на отпечатени примероци на едно издание.
Англиски: circulation Албански: tirazh, qarkullim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК