а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

титлува

титлуваат; титлувал; титлуван
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Става титла, означува со титла.
Англиски: title
Употреба: Сцена
2. Преведува говор во филм со текстови во долниот дел на екранот.
Англиски: subtitle
Изведенки
титлување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК