а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

титулар

мн. титулари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35809
1. Тој што има само титула, но не и власт што ја носи таа.
Латински: titularius
Употреба: Црковен термин
Примери:
А нејзиниот титулар се потпишувал во сите документи во текот на седум и пол века од постоењето на црквата.
2. Официјален носител на титула.
Латински: titularius
Употреба: Правда
Примери:
правен титулар
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК