а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

титула

мн. титули
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7600
1. Како почесно звање што го носеле или го носат лица од определена социјална положба - како кнез, гроф, барон и сл.
Англиски: title Албански: titull
Употреба: Историја
Примери:
грофовска, кнежевска, императорска титула
2. Звање за висока научна квалификација.
Албански: titull
Употреба: Образование
Примери:
докторска, академска титула
3. Заглавие, наслов, име, наслов на книга.
Англиски: title Албански: titull
4. Правен наслов, основа за стекнување на некое право.
Англиски: title Албански: titull
Употреба: Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК