а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тишти

тиштат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 20879
1. притиска
Англиски: depress Албански: shtyp
Примери:
Го тишти голема мака.
2. штеди
Англиски: save Албански: kursen
Примери:
Цел век тишти, за кого - за светот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК