а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тогашен

тогашна
Вид збор: Придавка
Ранг: 2016
Што е од тоа време, што се однесува на едно определено време.
Англиски: then
Примери:
Тогашните услови, тогашните прилики.
Тогашно време.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК