а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тога

мн. тоги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 56675
1. Горна машка облека на полноправните граѓани во Стариот Рим.
Англиски: toga Албански: togë
Употреба: Историја
2. Слична облека на судии, адвокати, ректори, професори - за посебни случаи.
Англиски: gown Албански: togë