а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тонажа

(едн.) тонажата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 56509
1. Тежината на водата што ја истиснува пловен објект, изразена во тони.
Англиски: tonnage Албански: tonazhë
Употреба: Физика
2. Зафатнината на внатрешните простории на бродот, изразена во тони.
Англиски: tonnage Албански: tonazhë
Употреба: Транспорт
3. Носивоста на брод, вагон, камион, измерена во тони.
Англиски: tonnage Албански: tonazhë
Употреба: Транспорт