а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

топка

мн. топки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1784
1. геометриско тело
Англиски: ball Албански: top
Употреба: Математика
Примери:
Пречникот, обемот, површината на топката.
2. Планетата Земја
Англиски: Earth Албански: rruzull
Употреба: Географија
Примери:
Земјината топка
3. Предмет со сферична форма, валчест предмет.
Англиски: ball Албански: topth
Примери:
топка сирење
топка восок
4. спортски реквизит
Англиски: ball Турски: top Албански: top
Употреба: Спорт
Примери:
фудбалска топка
топка за игра
гумена топка
кожена топка
Изведенки
топчест прид.
топчести
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК