а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

топлик

мн. топлици
Вид збор: Именка, машки род
Топло место, изложено на сонце.
Англиски: sunny place Албански: vend i nxehtë
Употреба: Географија , Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК