а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

топографија

(едн.) топографијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19952
1. дел од геодезијата
Англиски: topography Албански: topografi
Употреба: Географија
2. Површината на една земја, месност и заемниот распоред на нејзините делови, пунктови.
Англиски: topography Албански: topografi
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК