а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

топола

мн. тополи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2380
Листопадно дрво.
Латински: Populus Англиски: poplar Албански: plep
Употреба: Ботаника
Примери:
(разг.) Висок колку топола.
Бела топола (Populus alba).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК