а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

топоним

мн. топоними
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11496
Назив на некое географско место, месно име.
Англиски: toponym
Употреба: Лингвистика
Изведенки
топонимски прид.
топонимскиот
Пример: топонимска одредница
FlexiMac
 менување на македонски глаголи