а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

топтанџија

мн. топтанџии
Вид збор: Именка, машки род
Оној кој што купува и продава на големо, а не на мало.
Англиски: wholesaler Турски: toptancı Албански: toptanxhi
Употреба: Архаизам , Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи