а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

торба

мн. торби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 909
1. Поголемо ќесе од некаква ткаенина или од кожа - за в раце или за на рамо.
Англиски: bag Турски: torba Албански: strajcë
Примери:
Дојде со полна торба од пазарот.
питачка торба
2. количество
Англиски: bag
Примери:
торба жито
3. Кај торбарите - отвор во форма на џеб во пределот на стомакот на женката.
Англиски: pouch
Употреба: Зоологија
Изрази
(разг.) Стави (кладе) си ја главата в торба - преземе голем ризик.
(ирон.) Прав е како јаже во торба - виновен.
Секое месење, торба тресење - живее од денес до утре.