а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

торбе

Види и: торба (ж.)
мн. торбиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 14684
торба
Англиски: bag
Употреба: Деминутив
Изведенки
1. торбенце ср.
мн. торбенциња
дем.
2. торбиче ср.
мн. торбичиња
дем.
3. торбуле ср.
мн. торбулиња
дем.
4. торбичка ж.
мн. торбички