а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

торлак

мн. торлаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54439
глуп, прост човек
Англиски: jerk Турски: torlak
Употреба: Разговорно
Примери:
Не фали се многу, оти и на млади години таков торлак си беше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи