а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трабант

мн. трабанти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 56595
1. придружник, додворувач
Англиски: companion Германски: Trabant Албански: trabant, shoqërues
Примери:
Новинарството не е слободно и независно како што тврди Владата и нејзините трабанти.
2. сателит
Англиски: satellite Германски: Trabant Албански: trabant, satelit
Употреба: Астрономија
Примери:
Јупитер и неговите трабанти.