а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

травертин

(едн.) травертинот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42838
Вид жолт камен што се користи во градбата.
Англиски: travertine
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
фасада од травертин