а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

травестија

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24342
1. Гротескно-комично претставување на познати театарски дела.
Англиски: travesty Албански: travesti
Употреба: Сцена
2. Театарска претстава со мажи во женски ролји.
Англиски: travesty Албански: travesti
Употреба: Сцена