а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трага

мн. траги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1115
1. Отпечаток на стапки или на нешто што поминало врз некаква површина.
Англиски: track Албански: gjurmë
Примери:
Трага од волк, зајак итн.
Трага од колски тркала.
2. Остаток, останки од нешто.
Англиски: trace Албански: gjurmë, tragë
Примери:
Нема ни трага од болеста, од убавината, од добрината и сл.
Траги од војната.
Нема ни трага од селото.
Изрази
(разг.) Му влезе на некого или на нешто во трагата.
(разг.) Тргне по трагата на некого.
(разг.) Изгуби трага.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК