а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трагедиограф

мн. трагедиографи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што пишува трагедии, драматург на трагедии.
Употреба: Литература
Изведенки
трагедиографски прид.
трагедиографскиот
Пример: трагедиографски пристап